Header Ads

,,Zezia, Giller, Oczak i wszystkie problemy" - świat według dzieci

O czym opowiada Zezia bohaterka Agnieszki Chylińskiej? Najbardziej zmienna kobieta w Polskim show-biznesie wydaje książkę dla dzieci! Dlaczego nie tylko najmłodszym, ale również samym sobie warto ją przeczytać?

Jak wygląda życie oczami dziecka i o czym zapominają rodzice? Niezwykła podróż po dzieciństwie rodzicom i opowieść o wrażliwości oraz dorastaniu najmłodszym! Świat oczami Zezi w trzech częściach! 

   Z pewnością zastanawiacie się dlaczego piszę dla Was o książkach dla dzieci. Owszem jestem wielkim fanem autorki, za dystans do siebie samej, poczucie humoru, oryginalny głos. Mimo wszystko literackie dzieło oceniam za to jak zostało wydane, a przede wszystkim napisane. Czego zatem nauczymy się i o czym przypomnimy czytając trzy części o Zezi, Gillerze i Oczaku?


Dlaczego książki ,,Zezia i Giller" są uniwersalne

   Wydawać by się mogło, że ta "trylogia" skierowana jest tylko do dzieci. Pierwszą część Zezi przeczytałem mając 17 lat i bawiłem się tak dobrze, podobnie jak mój młodszy brat. Chwilami aż śmiejąc się kilka minut.

   Agnieszka Chylińska napisała o małej dziewczynce i wszystkim co się wokół niej dzieje. Opowiada o tym co zwracało uwagę młodą bohaterkę od najmłodszych lat. Książki prowadzą po naszych najgłębszych marzeniach, poprzez głównych bohaterów. Chętnie czytałem kolejne strony, zupełnie zapominając kto jest autorem.

   Opisane wydarzenia przypominają nam nasze osobiste przemyślenia, wspomnienia czy zabawy z dziecięcych lat. Odrywają od codzienności, pracy, szkoły, osobistych problemów. Gdybym miał czytać na dobranoc małemu człowiekowi, z pewnością wybrałbym tę opowieść.


Dla kogo z pewnością się spodobają

   Książka jak najbardziej jest odpowiednia dla dzieci, nie doszukamy się żadnych nieodpowiednich treści (z czego znamy Agnieszkę Chylińską). Pokazuje mniej więcej postrzeganie dziecięcego świata tak, jakby autorka dojrzałymi słowami opisywała myślenie, postrzeganie otoczenia i uczucia, które towarzyszą dziecku.

   Wspomina ciekawe zabawy i pomysły na spędzenie czasu z najmłodszymi, które właściwie nie przyszłyby mi nigdy do głowy. Ilustracje są niezwykle proste i współgrają z łatwą do czytania czcionką.

   Każdy ma swój gust, dlatego chłopcy uwielbiający superbohaterów, dziewczynki nie chcące słyszeć o niczym innym jak wróżki czy innego rodzaju fantasy czy rodzice nieznoszący czytać swoim pociechom, niech lepiej posłuchają w internecie fragmentu audiobooka, aby wyrobić sobie zdanie.

   Z pewnością jest mnóstwo rozdziałów, mających duże szanse zostać polubione nawet przez wybrednych czytelników.

O czym opowiada Zezia bohaterka Agnieszki Chylińskiej? Najbardziej zmienna kobieta w Polskim show-biznesie wydaje książkę dla dzieci! Dlaczego nie tylko najmłodszym, ale również samym sobie warto ją przeczytać?


Co z ,,Labiryntem Lukrecji"?

   Przy okazji warto wspomnieć o oddzielnej historii. Tę książkę odłożyłem na dłużej i wróciłem po kilku miesiącach od zakupu. I chociaż moim zdaniem nie powtórzyła sukcesu Zezi, warto na nią zwrócić uwagę. Agnieszka pokazuje w tej książce świat dziecka bardziej zamkniętego w sobie. Dziewczynki próbującej zwrócić uwagę ojca, wracającej po szkole do domu, który kojarzy się dla głównej bohaterki ze strasznym pałacem.

   Bohaterka udowadnia, że dzieci chcą być słuchane i się liczyć w świecie dorosłych. Gdy zostaje przewrócona przez bandytę, który włamał się do ich mieszkania, oczekiwanie o zapytanie co widziała nie dochodzi skutku. Wtedy postanawia przestać mówić i nagle wszyscy się zaczynają nią interesować. Zaczyna znaczyć więcej, więc odzwyczaja się mówić. Wtedy w snach trafia do labiryntu prowadzącego ją przez szereg zagadek.

   Jeżeli chodzi o sam pomysł na książkę, potencjał był, ale nie został wykorzystany. Dlatego Zezia stała się przebojem. W porównaniu do ,,Labiryntu Lukrecji", Zezię czyta się inaczej, ze względu na bardziej rzeczywiste i poważniej przedstawione sytuacje. ,,Labirynt Lukrecji" w tym porównaniu jest po prostu bajeczką z morałem.


Jakie wady ma książka o Zezi?

   Być może następne części mogłyby się przejeść, jednakże z każdą kolejną częścią Zezia dorasta. Jej postrzeganie świata się zmienia i boryka z innymi wyzwaniami. To wszystko pozwala czytelnikowi dorastać razem z główną bohaterką i jej rodzinnymi dylematami.

   Sam osobiście uważam książkę wartą zakupu. Przyjemność z lektury odniesie nie tylko dziecko ale i rodzic, który nie będzie czuł znudzenia na koniec dnia.

   Tak jak wspominałem wcześniej, można oderwać się po ciężkim dniu, spędzić czas z dzieckiem w inny sposób, pozostawiając trudny tydzień na chwilę za sobą.

Wydawnictwo Pascal - Agnieszka Chylińska - czyta fragment swojej książki "Zezia, Giler i Oczak"

   Jeszcze kilka słów do osób, które lubią Agnieszkę Chylińską. Swego czasu bardzo dużo słuchałem utworów wykonywanych za czasów legendarnej grupy rockowej O.N.A. Również tych z albumu ,,Winna" czy ,,Modern Rocking". Sam fakt Jej metamorfozy jest przykładem tego jak ludzie w przeciągu kilku lat potrafią się diametralnie zmienić.

   Zaskoczeniem ogromnym jest również fakt, iż rockowa wokalistka zaczyna brnąć w kierunku muzyki pop, a koniec końców pisze coś takiego! Dla mnie sztos czytany z niedowierzaniem, a potem taki album jak ,,Forever Child"! To jest prawdziwy rock'n'roll!


8 komentarzy:

 1. Książki nie mają ograniczeń wiekowych! To oznacza, że książkę dla dzieci mogą czytać nawet dorośli i na odwrót. Pozdrawiam :)
  http://paciajeczka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie jestem do końca przekonany, czy wszystkie książki dla dorosłych dasz do przeczytania dziecku. Książki mają ograniczenia, jeżeli chcesz znajdę argumenty, aby Ciebie przekonać. Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Skad ze, przeciez kamasutra tez jest dla malych dzieci. Zadnych ograniczen :)

   Usuń
  3. Kto tu mówi o kamasutrze? Chylińska pisała coś na ten temat dla dzieci?

   Usuń
 2. Ale fajnie! Zastanawiałam się nad tą serią, a Twoja recenzja ostatecznie mnie przekonała, bo to bardzo ważne aby czytać dzieciom i czerpać z tego przyjemność - super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aga wydała jeszcze inną książkę i nie przekonała mnie. Te są bardziej czułe, przekazują więcej wartości. Nie są też aż tak drogie, więc zamiast czegoś drogiego, można kupić i bardzo miło spędzić czas z dzieckiem za niższą kwotę. :)

   Usuń
 3. Chylińska pisała książki dla dzieci? Bałbym się zaryzykować daniem tego do czytania dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj, warto. Następnie podejmiesz decyzję. Podejrzewam, że zmienisz zdanie.

   Usuń

W celu dodania komentarza wymagana jest zgoda na przetwarzanie i przechowywanie danych osobowych poprzez przypisanie treści komentarza do adresu e-mail. Podany adres email nie zostanie wykorzystany do celów marketingowych. Szczegóły w podstronie: Polityka Prywatności