Header Ads

Trzeba dawać rozwinąć skrzydła

Dowiedz się kogo się nie prosi o pomoc i kiedy mamy szansę być dumni z naszej pomocy!

Jak reagować na prośbę o pomoc? W jaki sposób profesjonalnie pomagać i tłumaczyć innym aby nie odczuwać poczucia winy? Dowiedz się kogo się nie prosi o pomoc i kiedy mamy szansę być dumni z naszej pomocy!

   Pomaganie jest wspaniałe. Mamy szansę się wykazać, czujemy się dowartościowani, a przy tym zyskujemy w czyiś oczach. Jest to moim zdaniem ważne, ponieważ nie wiem jak moglibyśmy żyć wśród bliskich i znajomych nic od siebie nie dając. Podobnie w szkole czy pracy, tylko należy umieć rozróżnić pomoc od wykorzystywania. O tym pisałem ostatnio w artykule ,,Nie pozwalaj się wykorzystywać", gdzie wyjaśniam z jakich powodów możemy nie chcieć komuś pomóc. Teraz odpowiedzmy sobie na równie ważne pytania.


Jak właściwie reagować gdy ktoś prosi o pomoc?

   Niejednokrotnie byłem proszony o pomoc. Gdy chodziło o techniczne sprawy robiłem jak należy, gdy ktoś nie rozumiał tłumaczyłem. W momencie gdy się efekt nie podobał, narzucałem jak powinno być, bo tak uważałem za profesjonalne. Teraz robię jak ktoś sobie życzy i staram się nie popełniać kilku innych istotnych błędów. Jakich mianowicie?

1. Uprzedzam jak moim zdaniem powinno być

   W dalszym ciągu tłumaczę jak się robi aby było dobrze. Jednakże, jeżeli ktoś woli inaczej, niech ma inaczej. Z czasem sam dojdzie do wniosków i pojmie kto miał rację. Jeżeli nie, będzie miało źle zrobione ale tak jak chciało. Zwykle w razie pretensji przypominam co należało zrobić.

2. Raz wyjaśniam i pozostawiam temat

   Gdy ktoś prosi mnie o wyjaśnienie czegoś lub jest ciekaw mojej opinii wyjaśniam i już nie sprawdzam czy osobnik spełnił moje zalecenia. W sumie nie mam już na to czasu ani mnie to szczególnie nie interesuje. Wychodzę z założenia, że ludzie zwyczajnie nie chcą abym sprawdzał na bieżąco co robią w dalszych krokach. W razie problemu mogą przecież odezwać się jeszcze raz.

3. Nie narzucam się

   Kiedyś prawdopodobnie tak to wyglądało z mojej strony. Nie dawałem samemu spróbować, tylko musiałem zrobić. Prawdopodobnie przez fakt, iż sam długo się uczyłem, próbowałem, popełniałem błędów i zależało mi aby uchronić przed tym innych. Niestety tę drogę każdy musi przejść. Nie wszystkie drogi są usłane płatkami róż.

4. Nie jest już mi szkoda mojej pracy

   W końcu pomagam i sam gest się liczy. Jeżeli ktoś z tego nie skorzysta to i tak nie zmuszę aby dalej szło w tym kierunku, bo zmarnował mój czas. To żadna motywacja.

5. Z czasem rzucę okiem jeżeli jestem ciekaw

   Gdy przypomnę sobie kogoś projekt, czy problem z jakim się zwracał, odzywam się aby wiedzieć co wynikło w danej sprawie. Czasem to dla mnie lekcja czy mój punkt widzenia się sprawdził.


Kogo nikt nie prosi o pomoc

   Chciałbym ten wątek poruszyć, jeżeli oczywiście pozwolicie.
   Wielokrotnie ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeżeli nie, to niestety problem leży już w nas, bo zwyczajnie jeżeli nikt się do nas z niczym nie zwraca, moim zdaniem świadczy to o naszej towarzyskości, zaufaniu jakie mają wobec nas bliscy jak również znajomi, oraz odnosi się to do naszych przeżyć i umiejętności.


Być może będziemy dumni

   W ubiegłym roku pomagałem pewnej blogerce. Nie udało się nam dogadać, a może się zwyczajnie nie zrozumieliśmy? Tak czy inaczej zajrzałem ostatnio na bloga którego pisze i jestem pod wrażeniem. Swoje uwagi mam niezmienne, ale jestem godny podziwu temu jak wiele napisała wspaniałych tekstów, jaki ogrom pracy włożyła w swój rozwój oraz ile czasu musiała poświęcić. Własnie dlatego dotarło do mnie, że czasem trzeba odpuścić i dać popełniać błędy aby nasz uczeń zrozumiał co jest nie tak na własnych błędach.

Brak komentarzy