Header Ads

Trzeba dawać rozwinąć skrzydła

Dowiedz się kogo się nie prosi o pomoc i kiedy mamy szansę być dumni z naszej pomocy!

Jak reagować na prośbę o pomoc? W jaki sposób profesjonalnie pomagać i tłumaczyć innym aby nie odczuwać poczucia winy? Dowiedz się kogo się nie prosi o pomoc i kiedy mamy szansę być dumni z naszej pomocy!

   Pomaganie jest wspaniałe. Mamy szansę się wykazać, czujemy się dowartościowani, a przy tym zyskujemy w czyiś oczach. Jest to moim zdaniem ważne, ponieważ nie wiem jak moglibyśmy żyć wśród bliskich i znajomych nic od siebie nie dając. Podobnie w szkole czy pracy, tylko należy umieć rozróżnić pomoc od wykorzystywania. O tym pisałem ostatnio w artykule ,,Nie pozwalaj się wykorzystywać", gdzie wyjaśniam z jakich powodów możemy nie chcieć komuś pomóc. Teraz odpowiedzmy sobie na równie ważne pytania.


Jak właściwie reagować gdy ktoś prosi o pomoc?

   Niejednokrotnie byłem proszony o pomoc. Gdy chodziło o techniczne sprawy robiłem jak należy, gdy ktoś nie rozumiał tłumaczyłem. W momencie gdy się efekt nie podobał, narzucałem jak powinno być, bo tak uważałem za profesjonalne. Teraz robię jak ktoś sobie życzy i staram się nie popełniać kilku innych istotnych błędów. Jakich mianowicie?

1. Uprzedzam jak moim zdaniem powinno być

   W dalszym ciągu tłumaczę jak się robi aby było dobrze. Jednakże, jeżeli ktoś woli inaczej, niech ma inaczej. Z czasem sam dojdzie do wniosków i pojmie kto miał rację. Jeżeli nie, będzie miało źle zrobione ale tak jak chciało. Zwykle w razie pretensji przypominam co należało zrobić.

2. Raz wyjaśniam i pozostawiam temat

   Gdy ktoś prosi mnie o wyjaśnienie czegoś lub jest ciekaw mojej opinii wyjaśniam i już nie sprawdzam czy osobnik spełnił moje zalecenia. W sumie nie mam już na to czasu ani mnie to szczególnie nie interesuje. Wychodzę z założenia, że ludzie zwyczajnie nie chcą abym sprawdzał na bieżąco co robią w dalszych krokach. W razie problemu mogą przecież odezwać się jeszcze raz.

3. Nie narzucam się

   Kiedyś prawdopodobnie tak to wyglądało z mojej strony. Nie dawałem samemu spróbować, tylko musiałem zrobić. Prawdopodobnie przez fakt, iż sam długo się uczyłem, próbowałem, popełniałem błędów i zależało mi aby uchronić przed tym innych. Niestety tę drogę każdy musi przejść. Nie wszystkie drogi są usłane płatkami róż.

4. Nie jest już mi szkoda mojej pracy

   W końcu pomagam i sam gest się liczy. Jeżeli ktoś z tego nie skorzysta to i tak nie zmuszę aby dalej szło w tym kierunku, bo zmarnował mój czas. To żadna motywacja.

5. Z czasem rzucę okiem jeżeli jestem ciekaw

   Gdy przypomnę sobie kogoś projekt, czy problem z jakim się zwracał, odzywam się aby wiedzieć co wynikło w danej sprawie. Czasem to dla mnie lekcja czy mój punkt widzenia się sprawdził.


Kogo nikt nie prosi o pomoc

   Chciałbym ten wątek poruszyć, jeżeli oczywiście pozwolicie.
   Wielokrotnie ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeżeli nie, to niestety problem leży już w nas, bo zwyczajnie jeżeli nikt się do nas z niczym nie zwraca, moim zdaniem świadczy to o naszej towarzyskości, zaufaniu jakie mają wobec nas bliscy jak również znajomi, oraz odnosi się to do naszych przeżyć i umiejętności.


Być może będziemy dumni

   W ubiegłym roku pomagałem pewnej blogerce. Nie udało się nam dogadać, a może się zwyczajnie nie zrozumieliśmy? Tak czy inaczej zajrzałem ostatnio na bloga którego pisze i jestem pod wrażeniem. Swoje uwagi mam niezmienne, ale jestem godny podziwu temu jak wiele napisała wspaniałych tekstów, jaki ogrom pracy włożyła w swój rozwój oraz ile czasu musiała poświęcić. Własnie dlatego dotarło do mnie, że czasem trzeba odpuścić i dać popełniać błędy aby nasz uczeń zrozumiał co jest nie tak na własnych błędach.

6 komentarzy:

 1. Bardzo słuszne podejście do tematu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Jak zapewne widzisz kwestia doświadczeń.

   Usuń
 2. Bardzo trafnie to ujełeś

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny post uświadamiający jak powinno się podejść do tematu pomocy innym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam również do tekstu o pomocy osobom podchodzącym prosić o pieniądze. Link pozostawiam poniżej. :)

   https://wystartuj.blogspot.com/2018/04/sposob-na-ludzi-proszacych-o-pieniadze.html

   Usuń

W celu dodania komentarza wymagana jest zgoda na przetwarzanie i przechowywanie danych osobowych poprzez przypisanie treści komentarza do adresu e-mail. Podany adres email nie zostanie wykorzystany do celów marketingowych. Szczegóły w podstronie: Polityka Prywatności