Header Ads

Czy czujesz się bezpiecznie w Internecie?

Bezpieczeństwo dzieci w sieci!

   Wiele ludzi zgrywa się lub nie traktuje poważnie tych którzy publikują pod nickiem lub pseudonimem. Jest to jeden ze sposobów zachowania swojej prywatności, chociaż nie gwarantuje anonimowości, bowiem to prawda. W sieci nikt nie jest anonimowy i każdego można znaleźć, włamać się do niego i okraść. Czy według mnie da się ukryć swoją tożsamość w sieci i czy istnieje prosty sposób na anonimowość w Internecie?


Czy warto publikować pod imieniem i nazwiskiem?

   Publikowanie swoich zdjęć pod wymyśloną nazwą nie jest dobrym rozwiązaniem, ale też ukrywanie się cały czas nie sprawi, że będziemy zadowoleni. Internet jest taką cwaną usługą która nie tyle co uzależnia, co udowadnia, że jest drugim lepszym miejscem godnym zaufania.
   Zastanówmy się teraz nad jedną przykładową sytuacją. Wrzucamy zdjęcie na któryś z serwisów społecznościowych (oczywiście publicznie). Idziemy do pracy/szkoły, na zakupy, gdy to zdjęcie ciągle jest dostępne. Gdybyśmy zwrócili uwagę ile osób je zobaczyło, byśmy byli w szoku, bo mała ilość kliknięć "lubię" nie wykaże kto je zobaczył!


Możesz mieć w internecie i 1M obserwujących. Problem polega na tym, że to w rzeczywistości możesz potrzebować pomocy. - Patryk Tarachoń


Jakie ślady zostawiamy w sieci?

   Wiele operacji które wykonujemy w przeglądarce pozostawia po sobie ślad. Dodawanie postów na swoje tablicy z wakacji, informacje o miejscu zamieszkania, pracy czy szkoły to chory wymysł stron internetowych. Owszem pożyteczny, ponieważ w ten sposób możemy znaleźć pracę, ktoś nas może zauważyć, docenić, zaoferować zlecenie.
   I chociaż sam bardzo dużo czasu spędzam na portalach społecznościowych jak Twitter, Facebook, nie rozumiem w jakim celu czytelnicy, których oczywiście szanuję czy widzowie naszych kanałów mieliby wiedzieć gdzie aktualnie bierzemy prysznic.

Poprzez podawane przez nas (dobrowolnie) informacje, ktoś kto chce naszym kosztem się dowartościować lub nas skrzywdzić, okraść, itd. może w łatwy sposób wywnioskować gdzie mieszkamy, kiedy i gdzie się znajdujemy. I chociaż środki komunikacji ułatwiają nam życie, dają dostęp do rozrywki, dla hakerów czy innych osób postronnych umożliwia podsłuch, namierzenie naszego położenia, podglądania poprzez kamery.


Milczenie to warstwa ochronna, zabezpieczająca przed cierpieniem. więcej
- E. Lockhart


Błędy popełniane w sieci

   Swego czasu obejrzałem reportaż, w którym kobieta wypowiadała się na temat swojej wtopy. Opowiadała o tym z dystansem ale sprawa daje do myślenia. Szukano redaktorki i trafiono na jej bloga. Pośredniczące biuro zatrudnienia poleciło właśnie ją, lecz gdy szef zajrzał pod wskazany link, znalazł tam wpis w którym pochwaliła się swoim lenistwem. Poniżej umieściłem dokument w którym będziecie mogli zobaczyć jak dalej potoczyła się sytuacja. Bycie anonimowym w sieci to bujda!

   Wiele innych przykładów na to wskazują, że ostrożności nigdy za wiele. Pracodawcy zanim zatrudnią nowego pracownika, sprawdzają kandydata w sieci i to co znajdują, ma wpływ na naszą szansę zatrudnienia.
Największym błędem jest wspomniany jest brak ostrożności. Gdy jedziemy na wakacje pisanie posta o następującej treści jest błędem: Nie będzie mnie teraz przez jakiś czas, wyjeżdżam na wakacje jak najdalej od domu, aby odpocząć od codzienności. Wyczekujcie mojego powrotu" - to największy z błędów.


Więcej o błędach w sieci pisałem z Patrykiem Witczukiem
>>> Co daje internet młodym ludziom [ANONIMOWOŚĆ]

Jest też inny problem, a mianowicie możliwość ucieczki przed śledzeniem np. służb państwowych. Ciągle pojawiają się nowe aplikacje, usługi czy programy ukrywające nasz ruch w internecie. Ale nie wierzmy w ich działanie. Często to przykrywka, lub wykorzystanie naszego zaufania. To taka ciekawostka dla tych którzy o tym nie wiedzieli. Wiele osób stara się (słusznie) za wszelką cenę ukryć aby po paru latach nie znaleźć zbędnej informacji pod swoim imieniem w Google. Na koniec zapraszam do wspomnianych dokumentów fabularnych.


Jak nas śledzi i działa Google? - film dokumentalny - lektor pl - cały film. Film z cyklu Discovery, Planete, BBC i National Geographics, 2013
Świat bez fikcji: Bez tajemnic, bez wstydu. Nadzy w sieci. 2011Ciekawi jesteśmy Twojej opinii na ten temat. ;) Dlatego zostaw komentarz i zajrzyj jeszcze do kilku innych wybranych tekstów poniżej. Zapraszam! :)

>>> Gra ,,Niebieski Wieloryb" naprawdę zabija! [SAMOBÓJSTWO]

>>> W jaki sposób radzić sobie z kompleksami [PORADY]

>>> Jak skutecznie popełnić samobójstwo [COACHING]

>>> Dlaczego nie musisz pasować do innych [WSPARCIE]


W sieci przeczytasz na ten temat, m.in. u poniższych autorów.

>>> Jak zachować anonimowość w sieci? (Orwellsky.blogspot.com)

>>> W poszukiwaniu straconego czasu (PiotrWeresniak.com)

>>> Anonimowość w sieci (Wisowski.blog.onet.pl)

4 komentarze:

 1. Czasem lepiej sie nad tym nie zastanawiac. Bo az glowa boli jak bardzo jestesmy na co dzień inwigilowani.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie będzie trzeba się tak obawiać, gdy zaczniemy bardziej rozumnie zamieszczać treści w sieci. Ktoś ma inne zdanie na ten temat?

   Usuń
 2. A ja z kolei może nie jestem do końca anonimowa, jednak każdy może poznać moje imię, zobaczyć jedno moje zdjęcie, ale zanim coś w sieci umieszczę, to zastanawiam się 100 razy, czy nie napiszę czegoś, co mogłoby się zwrócić przeciwko mnie, dlatego staram się ograniczyć tylko do tematyki bloga w sieci, a resztę zostawić dla znajomych i przyjaciół z reala ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W realnym świecie nawet sukces smakuje lepiej. Arlena Witt (Wittamina) powiedziała kiedyś, że zanim wrzuci coś do internetu, zastanawia się czy nie byłoby nieodpowiednie gdyby ktoś to wyciągnął w momencie gdyby była politykiem. Mogłem wiele pomylić w tej wypowiedzi, ale mniej więcej tak to szło. :) Dziękuję Ci za komentarz.

   Usuń

W celu dodania komentarza wymagana jest zgoda na przetwarzanie i przechowywanie danych osobowych poprzez przypisanie treści komentarza do adresu e-mail. Podany adres email nie zostanie wykorzystany do celów marketingowych. Szczegóły w podstronie: Polityka Prywatności